Ako som zachránil dom pred vlhkosťou

Zadanie: hydroizolácia základov historického bytového domu a pokládka zámkovej dlažby

Materiál:

  • na hydroizoláciu: hĺbková penetrácia, stavebné lepidlo – kleber, sieťka, lišty Viplanyl, Sikaplan izolácia, geotextília, extrudovaný polystyrén, nopová fólia, polyuretánový tmel, nízkoexpanzná PUR pena
  • na zámkovú dlažbu: obrubníky a dlažba, drvený štrk, piesok

Náradie:

  • na hydroizoláciu: lopata a krompáč, štetec, hladítka, vŕtačka, letovačka
  • na zámkovú dlažbu: vibračná žaba, metla, vedro a miešadlo na zarobenie betónu, vodováha

Historický dom na Ulici 29. augusta vyzeral na prvý pohľad ako zachovalá budova. Po vykopaní zeminy do hĺbky 1,3 m, sa odokryla spolu so základmi pravá podstata problému vlhnutia stien v byte na prvom podlaží. Tehlový múr bol značne poškodený vekom a bol príliš ostrý na lepenie hydroizolácie.

Najskôr bolo potrebné dôkladné vyčistenie podkladu. Na zjednotenie podkladu a vyrovnanie nerovností je vhodné použiť hĺbkovú penetráciu a nanesenie lepidla „kleber“ so sieťkou. Na pripravený podklad som už mohol navŕtať po obvode ukončovacie lišty VIPLANYL. Nasledovalo letovanie SIKAPLAN 1,5 izolácie. Potom som naniesol polyuretánový tmel na kraj lišty proti zatekaniu.

Po tomto procese som použil PUR penu ako lepidlo na prichytenie geotextílie o stenu. Na geotextíliu som prilepil extrudovaný polystyrén a nechal lepidlo dôkladne zatvrdnúť.

Na druhý deň som pripevnil nopovú fóliu, ktorá zabráni mechanickému poškodeniu izolácie. Takto ošetrené základné murivo som mohol zasypať vykopanou zeminou. Zeminu je potrebné dôkladne zhutniť vibračnou žabou minimálne každých 70 cm. Takýto povrch je pripravený na uloženie zámkovej dlažby.

Ako prvé som musel uložiť a zabetónovať obrubníky. Po zaschnutí betónu treba vyhradený priestor vysypať drveným štrkom o hrúbke 0,4-0,8 mm a zarovnať vodováhou v sklone min. 5% od budovy. Pokládka zámkovej dlažby sa robí od najnižšieho bodu.

Keď bola dlažba uložená, špáry som ešte zasypal pieskom a rozotrel ho metlou. Znovu som použil vibračnú žabu, aby som predišiel vzniku nerovností pod vplyvom postupného utláčania zeminy, štrku a dlažby. Opäť som dlažbu zasypal pieskom, a upravil do finálnej podoby.

 

1 komentár u „Ako som zachránil dom pred vlhkosťou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kontakt priamo na majstra

0903 850 934

Powered by WordPress Popup